Nacházíte se:

Ukrajina

Spolupráce se školami ze Zakarpatí

V polovině června 2016 skupina osmnácti poněkud vyjukaných gymnazistů se dvěma učiteli na pražském hlavním nádraží nastoupila do odpoledního spoje společnosti LeoExpress a vydala se za poznáváním nejzápadnějšího koutu Ukrajiny – Zakarpatí, dřívější součásti prvorepublikového Československa.

První výprava se velice vydařila, účastníci se vrátili nadšeni a ostatním žákům se zaujetím líčili, jak se setkali se spoustu příjemných a pohostinných lidí, z nichž mnozí stále nostalgicky vzpomínali na dobu před druhou světovou válkou, jak strávili celý den v krásné panenské přírodě, jak si prošli památky Užhorodu, Mukačeva a Činadyjeva i jak svá těla ponořili do termálních bazénů v Berehovu.

Od té doby pak vyráží menší či větší počet studentů gymnázia na bývalou Podkarpatskou Rus pravidelně každý rok, s organizací pomáhali nebo pomáhají pracovníci mukačevského a berehovského gymnázia, 6. ZŠ v Mukačevu nebo 3. ZŠ v Užhorodu, na jaře 2019 pak do Pelhřimova zavítala i první skupina ukrajinských dětí.

Doufáme, že naše výlety a vzájemné poznávání na obou stranách budou pokračovat i v budoucnu, jsou velice inspirativní a obohacující jak pro studenty, tak pro vyučující.