Židovství napříč časem

Beseda s paní RNDr. Michaelou Vidlákovou, bývalou vězenkyní z koncentračního tábora v Terezíně.

Ve čtvrtek 15. prosince 2022 měli žáci tříd 1. a 3. ročníku obchodní akademie zcela unikátní možnost zúčastnit se přednášky a besedy s paní RNDr. Michaelou Vidlákovou, bývalou vězenkyní z koncentračního tábora v Terezíně.

V době, kdy se celý svět připravuje na šťastné a veselé Vánoce, si paní Vidláková připomíná chvíle, kdy před osmdesáti lety se svými rodiči právě o vánočních svátcích přijela do Terezína s transportem dalších stovek českých Židů. V lednu 1943 většina transportu pokračovala do Osvětimi a jenom shodou šťastných náhod její rodina zůstala v Terezině až do konce války.

Vzpomínky paní Vidlákové na děsivé roky jsou plné nezdolného optimismu, který jí pomohl přežít. Přestože mluví o velmi negativních zážitcích, její vyprávění je natolik sugestivní, že v plné aule bylo naprosté ticho a přítomní studenti s velkým zájmem poslouchali a sledovali prezentaci. Po skončení prezentace se rozproudila diskuze a můžeme jenom litovat, že na ni nebyl dostatek času, studenti opravdu projevili značný zájem o další informace.