Nacházíte se:

Vzpomínka na pana Makovce

S hlubokým zármutkem oznamujeme, že v neděli 16. května nás navždy opustil dlouholetý pedagog a ředitel Gymnázia Pelhřimov pan Stanislav Makovec.

Zemřel ve věku 73 let. Pan Stanislav Makovec byl nejen vynikající učitel, ale i skromný, moudrý a laskavý člověk.

Narodil se 29. února 1948 v Oblajovicích u Pacova, po absolvování gymnázia vystudoval Přírodovědeckou fakultu UK, obor biologie, chemie. Při studiu na vysoké škole se zamiloval do arachnologie a o světě pavouků dokázal neuvěřitelně zasvěceně hovořit.

V roce 1972 nastoupil na gymnázium ve Strakonicích, poté ho čekala vojna. Od roku 1974 byl členem pedagogického sboru našeho gymnázia, v roce 1980 byl jmenován ředitelem. Vždy se obětavě věnoval své práci učitele, byl všestranně vzdělaný, nesmírně inspirativní člověk a pedagog. Vychoval řadu mladých talentů, respekt a lásku studentů získával svou inteligencí, elánem i stálým humorem a lidským přístupem. I v roli ředitele zůstával klidným, přátelským a empatickým člověkem, problémy řešil s laskavým nadhledem, vždy dokázal vyslechnout, poradit i pomoci. Přestože vystudoval přírodní vědy, skvěle se orientoval i ve vědách humanitních. Byl sečtělý, vzdělaný, měl obrovský přehled o veškerém dění. Jeho všestranná aktivita zanechala hluboké stopy v životě lidí, s nimiž se setkával.

Pan Makovec byl typem renesančního člověka, miloval život a rád přijímal jeho dary. Měl rád společnost, rád se bavil, vynikal smyslem pro humor. Jeho velkou láskou byla hudba – byl členem hudební skupiny pedagogů, své přátele vždy potěšil hrou na harmoniku.

Po odchodu na zasloužený odpočinek se věnoval především rodině, svým zájmům a koníčkům. Miloval přírodu, houby a rybaření. Znal všechny vodní zákoutí Pacovska, i ty nejdrobnější potůčky. Byl praktický, manuálně zručný, pracovitý – důkazem je jeho milovaná chalupa v Bradáčově, kde zastal většinu zednických i truhlářských prací. Jeho okolí si vždy vážilo jeho cenných rad z mnoha oblastí každodenního života.

V osobě pana Makovce ztrácíme nejen vynikajícího pedagoga, ale i milého přítele a veselého společníka. Pan Stanislav Makovec odešel, ale jeho odkaz zůstává ve stěnách našeho gymnázia i v srdcích kolegů a studentů.

Stanislav Makovec (29. 2. 1948 – 16. 5. 2021)

Jde každému smrt mlčky vstříc,
nemilosrdná pilná žnečka.
Neodpočine, neposečká
a jde zas dál jakoby nic.

(Jaroslav Seifert)