Výprava na Podkarpatskou Rus

Na konci června jsme navštívili Ukrajinu, přesněji řečeno bývalou součást 1. Československé republiky Podkarpatskou Rus.

Naše skupina složená ze žáků kvarty, tercie, sekundy, pana ředitele Petráka a pana profesora Daňhela se vydala na 14 hodin trvající cestu dne 17. 6. 2018.

Po ubytování v hostelu na největším náměstí v Mukačevu naše první kroky směřovaly do partnerské školy, místního gymnázia. Zde jsme se seznámili s tamějšími studenty, zahráli jsme si s nimi míčové hry a najedli se v jejich školní jídelně. Poté jsme se vrátili do středu města, kde jsme si prohlédli nejvýznamnější pamětihodnosti na hlavní třídě.

Během dalších dní jsme si prohlédli mukačevský hrad Palanok, místní radnici, zábavní park, římsko-katolickou katedrálu i klášter, smočili se v termálních pramenech v Beregovu poblíž maďarské hranice a zašli na tamní gymnázium. Zajímavý byl také výlet do Užhorodu, hlavního města dnešní Zakarpatské oblasti, kde nás přijala paní ředitelka Masarykovy jubilejní školy, v níž si více než polovina žáků volí jako druhý cizí jazyk češtinu. Potom jsme vystoupali na místní hrad se spoustami historických a etnografických sbírek a zavítali i do přilehlého skanzenu lidové architektury. Mimo to se nám také naskytla příležitost objevovat taje a krásy ukrajinské přírody, věnovali jsme skoro celý den putování po lesních pěšinách i nepěšinách, na jehož konci jsme byli odměněni pohledy na krásné vodopády.

Co se komunikace týče, angličtinu jsme používali jen zřídka, mnoho lidí nám totiž nerozumělo. Stále zde však žijí lidé, kteří hovoří slovensky nebo i trochu česky, navíc jsou čeština a ukrajinština slovanské jazyky, takže nakonec jsme se vždy vzájemně pochopili.

Celý výlet jsme si moc užili, na Zakarpatí bychom rádi zůstali i déle, ale 23. 6. 2018 jsme se ve zdraví vrátili domů.

Andrea Rásochová, Anna Malínková