Výlet do Varšavy

O víkendu 28.2. do 1.3.2020 se studenti navštěvující „Travel Club“ pelhřimovského gymnázia vydali poznávat krásy hlavního města Polska, Varšavy.

Jejich cesta začala v pátek na vlakovém nádraží v Pelhřimově, odkud pokračovali dál přes Tábor do Prahy, kde již v pozdějších večerních hodinách nastoupili do autobusu směr Varšava.

Samotná exkurze tedy začala druhý den, v sobotu. Kroky studentů v doprovodu pana profesora a paní profesorky Daňhelových hned zamířily do centra k budově zvané PKiN (Pałac Kultury i Nauki), kterou dal ve Varšavě vystavit J.V.Stalin v období poválečných rekonstrukcí. Žáci se výtahem dostali do 30.patra a měli možnost vidět Varšavu „jako na dlani“.

Poté se přesunuli do historické části města, která je uchvátila svou architekturou a příjemnou atmosférou. Nešlo si nevšimnout, že Poláci jsou na svoji, i když ne vždy příliš veselou historii hrdi, a to také právem. O tom, že jsou národ s opravdu silnou vůlí, svědčí i fakt, že po bombardování Varšavy během druhé světové války začali s obnovou historického centra podle starých vyobrazení, která skončila v 80.letech minulého století.

K místům, která studenti navštívili, patří katedrála svatého Jana Křtitele, kostel svaté Anny, varšavská univerzita či Staroměstské náměstí (Rynek Starego Miasta).

Svůj výlet zakončili procházkou v poklidném Parku Lazienki s půvabným letohrádkem a poté se již odebrali na autobusové nádraží, tentokrát směr Brno.

Přestože se může zdát pouhý den na poznání celého města málo, pan profesor se postaral o maximální využití času a studenti tak viděli vše, co je pro Varšavu ikonické.

Exkurze se všem moc líbila a už se těší na další.

Simona Smejkalová

Fotografie: Andrea Rásochová