Nacházíte se:

Výlet do Lublaně

Cestovatelský klub podnikl první výpravu.

V pátek 18.října se žáci, kteří navštěvují cestovatelský klub na gymnáziu, vydali společně s panem profesorem Radkem Daňhelem a paní Zuzanou Trnkovou, kunsthistoričkou z pelhřimovského Muzea Vysočiny, do Lublaně, hlavního města Slovinska.

Cesta trvala asi 10 hodin, ale jelikož naše výprava putovala přes noc, mohli jsme hned po příjezdu objevovat krásy města. Pravda, naší první zastávkou byla restaurace McDonald´s na nádraží, kde se každý mohl dobře nasnídat a trochu se upravit, ale pak už mohlo začít poznávání Lublaně i po jeho památkové stránce.

Nejdříve jsme se v centru Lublaně vyvezli lanovkou k místnímu hradu, v němž jsme vystoupali na nejvyšší věž a z výšky si prohlédli celé město rozložené kolem řeky Ljubljanice, následně jsme sestoupili do nádherné hradní kaple i hrůzu nahánějícího vězení. Velice zajímavá pak byla asi patnáctiminutová projekce v angličtině o dějinách hradu a města, nejvíce času jsme ale strávili na výstavě o dějinách Slovinska od nejstarších dob až po současnost.

Na oběd jsme se vrátili do středu města a poseděli jsme v jedné z mnoha příjemných kaváren na nábřeží. Poté jsme si výlet ozvláštnili čtyřicetiminutovou plavbou na vyhlídkové lodi, při níž jsme se mimo jiné dozvěděli, že průměrný Slovinec ovládá 3 cizí jazyky.

A protože je Ljublanica poklidným tokem, nikoho nepřepadla mořská nemoc či jiná nevolnost a hned jsme mohli vyrazit po architektonických památkách, jejichž autorem byl i u nás dobře známý Jože Plečnik (mimo jiné se podílel na úpravách Pražského hradu za prezidenta Masaryka). K nejzajímavějším stavbám patřil Trojitý most, univerzitní knihovna nebo pojišťovna Triglav, ale zašli jsme i na místo, kde stával Plečnikův rodný dům, nebo k budově, v níž architekt pobýval a pracoval v dobách své největší slávy.

Pak už nastal soumrak a nás čekala cesta domů. Vrátili jsme se celkem unavení, ale plni dojmů a nových poznatků.

Aneta Cichrová, sexta

Foto: Štěpánka Růžičková, sexta