Úspěch Nikoly Svobodové

Česká hlavička pro Nikolu Svobodovou z Gymnázia v Pelhřimově!

Nejprestižnější ocenění vědecké práce středoškolských studentů letos získala naše čerstvá absolventka Nikola Svobodová z (bývalé) oktávy.

Nikola Svobodová obdržela v soutěži „České hlavičky 2019“ cenu SANITAAS (Život a zdraví člověka). Obdržela jednu ze sedmi udělovaných cen v této soutěži.

Nikola se poslední dva roky díky individuálnímu studijnímu plánu věnovala výzkumu mechanismů, kterými buňka opravuje poškození své DNA - poškození, která mohou ve svých důsledcích vést například k nádorovému onemocnění. Konkrétně se Nikola v Biologickém ústavu Lékařské fakulty Masarykovy univerzity věnovala studiu opravných proteinů (RAD51 a BRCA2) a možnosti regulace jejich činnosti.

Za získaným oceněním stojí obrovské nasazení a enormní množství odvedené práce; jde o nanejvýš zaslouženou odměnu. Nikole gratulujeme a přejeme úspěšné pokračování dobrodružné plavby ve vlnách vědy!

Záznam z předávání cen můžete shlédnout tuto sobotu 9. listopadu v České televizi (ČT2 – 17:45).