Seminář eTwinningu v Baku

Gymnázium bude spolupracovat se školami v Ázerbájdžánu a dalších zemích.

Na konci května se v Baku, hlavním městě Ázerbájdžánu, konal třídenní kontaktní seminář eTwinningu, což je platforma, přes kterou mohou učitelé z různých evropských zemí vzájemně komunikovat, spolupracovat, zapojovat se do projektů a sdílet své nápady. Díky ní se nenásilnou formou seznamují školáci z různých koutů Evropy, domlouvají se spolu v anglickém jazyce, pořádají videokonference a společně pracují na projektech (zpravidla trvajících jeden školní rok), které je obohacují jak po stránce jazykové, tak i po stránce faktických znalostí o zemích zapojených do jednotlivých programů.

Akce se zúčastnilo zhruba 60 pedagogů ze 13 států Evropské unie a Gruzie a 45 školských pracovníků z pořádající země; jedním ze tří českých zástupců byl i učitel Gymnázia Pelhřimov Radek Daňhel.

Hlavním cílem semináře bylo navázat kontakty, navrhnout a připravit projekty a získat informace o nejnovějších internetových aplikacích, které se při vzájemné spolupráci žáků a škol mohou využívat. Pořadatelé ale také připravili prohlídku historického centra i nejmodernějších čtvrtí Baku, neformální posezení v jedné z nejstarších tradičních restaurací či setkání s představiteli místního ministerstva školství – ale i při těchto příležitostech se čas často využíval k výměně názorů, nápadů a námětů.

Díky tomu se žáci sekundy a tercie zapojí do projektu se školami v Ázerbájdžánu, Gruzii, Finsku, Francii a na Maltě, v němž se budou navzájem seznamovat s místními legendami a pověstmi. Třída kvarta bude spolupracovat s 10.školou v severoázerbájdžánském městě Sheki na projektu s názvem „Česko ázerbájdžánskýma očima a Ázerbájdžán českýma očima“, kvinta bude pracovat na podobném programu s názvem „Ukaž mi svou vlast“, do něhož jsou přihlášeny děti a učitelé z Gruzie, Malty, Francie, Tuniska, Itálie a Ázerbájdžánu, a studenti vyšších ročníků mohou vstoupit do projektu „Virtuální prohlídka“ (Francie, Ázerbájdžán, ČR).

Uvedené aktivity nakonec přispějí nejen k tomu, že si naše děti najdou nové kamarády, zdokonalí se v anglickém jazyce a zpestří si výuku, ale také lépe poznají zemi, v níž se narodili a v níž žijí a vyrůstají.