Ohlédnutí za návštěvou Akademie věd

Studenti gymnázia navštívili Etnologický ústav AV ČR.

Listopadovou návštěvu Prahy jsme začali procházkou od Florence na Národní třídu.

Během dopoledne jsme stihli krátkou návštěvu knihovny AV ČR, ve které se konala akce v rámci Týdne vědy a techniky 2018. Mile nás překvapila expozice se zajímavými exponáty (např. skafandr kosmonauta Vladimíra Remka), dále byla pěkně připravena část věnovaná českému jazyku a literatuře.

Odpolední přednáška pana docenta Tyllnera nás jako vždy nadchla. Pan docent umí zajímavě přednášet a svými ukázkami na hudební nástroje vše pěkně oživoval. Jeho příjemný projev se hezky poslouchal. Někteří z nás jeli na přednášku již potřetí, ale opět jsme slyšeli spoustu nových informací. Letošní téma Vánoc a koledování nás velice zaujalo. Na úvod každý z nás připomněl alespoň jednu koledu, pak jsme si následně povídali o vzniku každé z nich. Pan docent poutavě vyprávěl o tom, jak dříve na Vánoce probíhalo koledování a jaký je rozdíl mezi koledou a vánoční písní. Nakonec nám zahrál na koncovou flétnu, tzv. koncovku, pastýřskou troubu, švédský roh, Panovu flétnu a na jiné, ne tak známé nástroje.

Stojí za to ráno vstát o trochu dříve než obvykle, protože takové akce se nekonají denně.

Za studenty sexty

Vojtěch Tomšů