Naše studentky ve Francii

Martina Adamcová s Annou Malínkovou z pelhřimovského gymnázia a Martina Vítů z gymnázia v Telči studují v tomto školním roce ve Francii.

Díky spolupráci Kraje Vysočina, Francouzského institutu v Praze (IFP) a škol ve francouzském partnerském regionu Grand Est mají jedinečnou možnost absolvovat jednoroční středoškolské studium podle stejného školního rozvrhu jako jejich francouzští spolužáci. Martina Adamcová získala ve spolupráci s IFP možnost studovat v regionu Auvergne-Rhône-Alpes nedaleko Lyonu, Martina Vítů a Anna Malínková navštěvují školy v oblasti Champagne-Ardenne, která je součástí regionu Grand Est. Poslední z nich se s námi podělila o zážitky spojené s jejich studiem ve Francii.

Anička: Díky tomu, že jsem znovu v prvním ročníku, to není až tak obtížné, jak by se mohlo zdát, protože už jsem hodně věcí probírala v Čechách. Mým největším problémem během jakékoli vyučovací hodiny byla francouzština. Takže předmět, který mi hned od začátku zvedal průměr, byla rozhodně matematika. Teď už jsem si ale známky docela vytáhla a podle mých školních výsledků by těžko někdo poznal, že francouzština není mým rodným jazykem. Co mě rozhodně překvapilo, je vstřícnost učitelů. Chválí mě za mé zlepšení a tím mě hrozně motivují. Začala jsem tu hrát tenis, i přes to, že jsem nikdy dřív raketu nedržela. Přes týden jsem jinak hodně s přáteli nebo pracuji na věcech do školy. O víkendech s rodinou chodíme po různých kulturních akcích v našem městě a okolí, nebo jsme doma a já mám čas pracovat na své francouzštině. Kromě nádherného historického centra se "mé" město pyšní také velmi známou a světově uznávanou cirkusovou školou. Dokonce polovina mých spolužáků se cirkusu věnuje, a tak je tu můžu denně vídat, metat salta, chodit po rukou, žonglovat… Domluvila jsem si, že s nimi můžu chodit do zdejšího divadla koukat na cirkusová představení umělců z celého světa. A to, co jsem zatím viděla, mi vyrazilo dech. Takže teď mě tu moje kamarádka, která cirkusové hodiny navštěvuje, po večerech učí jezdit na monocyklu.

Anička studuje v Chalons-en-Champagne a o svém pobytu ve Francii také píše blog: mojefrancie.blogspot.com

Program Rok ve Francii / Kraj Vysočina – Grand Est, který pořádá Kraj Vysočina ve spolupráci s IFP a školským úřadem v Remeši, je určen pro žáky studující na střední škole v Kraji Vysočina ve věku 15 až 17 let, kteří se rozhodnou rozvinout a zlepšit své dovednosti ve francouzském jazyce, prohloubit své mezikulturní znalosti, poznat způsob života Francouzů a prožít obohacující zkušenost. Podmínkami jsou základní znalost francouzského jazyka, ale zejména chuť, zájem a odhodlanost, samostatnost a podpora ze strany rodičů. Studenti se učí podle stejných osnov jako jejich francouzští spolužáci, přes týden bydlí na internátě, o víkendech pak v hostitelské rodině.