Beseda s Jiřím Krausem

Normalizační sídliště Osvobození navrhoval vězeň z komunistického lágru v Jáchymově.

Studenti dějepisného semináře se 7. listopadu zúčastnili besedy s ing. arch. Jiřím Krausem, který jako hlavní architekt navrhl podobu pelhřimovského sídliště Osvobození i Základní školy Na Pražské. Jeho povídání bylo ale zaměřeno především na jeho bolestivé setkání s totalitní mocí komunistického režimu. V 19 letech byl totiž se svými přáteli z řad skautů a Sokolů zatčen za protistátní činnost (tisk a vylepování plakátů), krutě mučen při výsleších a nakonec odsouzen. Trest si odpykával v kamenolomu a nakonec v jáchymovském uranovém lágru. Jeho duši a chuť do života ale komunistický teror nezlomil – zamiloval se, šťastně oženil a nakonec i vystudoval (byť zpočátku tajně a se značným přispěním osobně statečných učitelů) brněnskou architekturu.

Svoje vyprávění o velkých a malých chvílích života, velkých a malých lidech, štěcích i hlavních rolích pronášel krásnou češtinou, minuty ubíhaly a z půl třetí bylo půl páté. Je dobře, že ty dvě hodiny jsme spolu mohli strávit, že je nám dán dar svobody slova… a v případě pana architekta i dar jemného humoru.